Forum Forum  Strona Główna Forum

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Masowa produkcja - kto ponosi konsekwencje ?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Strona Główna -> Artykuły
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tonkin
Przyjaciel forum



Dołączył: 16 Lis 2006
Posty: 609
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kotlina Klodzka

PostWysłany: Śro 19:44, 03 Sty 2007    Temat postu: Masowa produkcja - kto ponosi konsekwencje ?

Masowa produkcja – kto ponosi konsekwencje ? -Okreslenie klasy wedki-

Odpowiem od razu, my wedkarze i to w calym wedkarskim spektrum poczawszy od nas muszkarzy poprzez spiningistow a na „splawikowcach” konczac.

Przed paru laty sam osobiscie poznalem ten problem na urlopie. Opisalem to zdarzenie w moim artykule „Klejonki”. [link widoczny dla zalogowanych]
Pokrotce przypomne.
Marzeniem moim bylo miec sprzet najwyzszej klasy ! Troche dzieki zbiegowi okolicznosci oraz przychylnosci mojej „Lepszej Polowy” kupilismy bardzo droga wedke i tej samej firmy nawijak. Moje szczescie trwalo krotko, okazalo sie bowiem, ze przelotki sa zle umieszczone, nie w osi tzw. kregoslupa.
Pare lat temu wierzac w magie firmy zabralem na urlop tylko dwie wedki roznych klas.
W pewnym momencie przy ladowaniu wedki wydala ona ogromny trzask i bylo po zabawie.
Wczesniej wiedzialem juz, ze nowoczesne wedki w najbardziej nieoczekiwanym momencie oddaja tzw. „ducha”, przyczyny podalem w „Klejonkach”.

W momencie tym decyzja moja byla jednoznaczna – wykonam dla siebie wedki klejone z bamboo.

Jednym z nastepnych niedociagniec masowej produkcji jest niedokladne okreslenie klasy sznura z jakim wedka powinna wspolpracowac.
Jest to niepodwazalny argument ktorego dowodem jest stale rosnaca ilosc fachowcow trudniacych sie tzw. zbrojeniem gotowych blankow oraz proporcjonalnie duza liczba wedkarzy niezadowolonych z wyrobow masowej produkcji.
Dzieki internetowi wiekszosc kolegow stala sie bardziej swiadowa i wymagajaca stawiajaca wysokie wymagania sprzetowi, jest to wyznacznikiem coraz wyzszej kultury technicznej wedkarskiej braci i zasluguje na slowa uznania.

Na powyzsze niedociagniecia i mankamenty wszczegolnosci my, muszkarze jestesmy narazeni operujac naszym sprzetem przez wiele godzin w ciagu dnia.
Nie wspomne o nowych niedoswiadczonych jeszcze adeptach sztuki muszkarskiej, ci pozostawieni sa na laske sprzedawcy, ktory tez niewiele moze zmienic.

Jeszcze przed z gora 50-ciu laty problemy byly jeszcze wieksze, bo dopiero w 1961 roku AFTMA (American Fishing Tackle Manufacters Association) wprowadzil jako standard wage sznurow muszkarskich.

Powyzsze problemy zreszta jak i kazdej innej natury mozna rozwiazac, czego dowodem jest wiele szkol i systemow na jak dokladniejsze okreslenie rzeczywistej klasy muchowki.

Prekrusorami metody z ktora chce zapoznac kolegow sa Amerykanin Al Kyte i Niemiec Ludwig Reim.
Jest to bardzo prosta metoda pozwalajaca przy niewielkim nakladzie pracy w miare dokladnie okreslic klase wedki. Tabela ponizej a wyglada to nastepujaco !

Przymocowujemy wedke jak i przy innych tego typu metodach mocno np. do stolu. Waznym jest zeby poczatek uchwytu korka byl rowno z krawedzia stolu.
Mierzymy odleglosc od konca szczytowki do podlogi, zapisujemy.
Na koncowej przylotce przymocowujemy ciezarek 20-28 gram /ew. pozyczyc od kol. Gruntowca/. Ponownie mierzymy odleglosc pod obciazeniem.
Roznica pomiarow wskaze nam, o ile ugiela sie wedka. Celowo nie wymieniam jednostki miary. O tym ponizej.
Bardzo wazne: Ugiecie to musi byc krotsze niz 10-ta czesc wolnej dlugosci wedki !
Jezeli tak nie jest musimy zastosowac lzejsze obciazenie.

Przyklad :
Wedka uzyta do pomiaru miala wolnej dlugosci /krawedz stolu/ 2,40 m
Pierwszy pomiar wyniosl np. 85 cm (bez obciazenia), po zalozeniu 20-to gramowego obciazenia zmierzono 62 cm od podlogi. Dyferencja wynosi 85 – 62 = 23 cm. A wiec miesci sie w tolerancji.

23 cm to 9,055 inch (cal)

Tabela podana jest w calach i nalezy ja przeliczyc na cm. Przy czym jak wszystkim wiadomo 1´ = 2.54 cm
Teraz rachujemy 20 g : (dzielimy) 9,055 = 2,20 gram/inch
10-ta czesc wedki to 0,24 m. dyferencja 0,23 m wiec mozemy sprawdzic w tabeli jaka klase posiada nasza wedka.
Uzyskany wynik 2,20 g/inch odpowiada w tabeli #-sie 5.


Tolerancja gram / inch Klasa wedki #
1,15 – 1,40 # 2
1,14 – 1,60 # 3
1,60 – 1,90 # 4
2,00 – 2,20 # 5
2,20 – 2,60 # 6
2,60 – 3,00 # 7
3,00 – 3,50 # 8
3,50 – 4,15 # 9
4,15 – 5,00 # 10
5,00 - 5,90 # 11

Analizujac powyzsza tabele mozemy wyciagnac nastepujace wnioski:
- tolerancje naleza do swiata techniki,
- okreslenie przez producenta konkretnej klasy nie jest w 100% mozliwe (moje zdania),
z powodu ktore wystepuja przy kazdej metodzie okreslenia klasy zwlaszcza w jej granicach,
- celowym, moim zdaniem jest, podanie dwoch zblizonych do siebie klas w wyniku pomiaru,
jedni muchuja na krotkie odleglosci i potrzebuja ciezszy sznur inni natomiast bija rekordy
odleglosci i lzejszy sznur jest dla nich odpowiedniejszy.

Jak sami przekonalismy sie kupujac masowa produkcje jestesmy zdani na „tolerancje” bledu i nie tylko ktory potem poprawiaja rzemieslnicy tzw. przez Was zbrojarze.

Jezeli ktos chce miec naprawde sprzet wysokiej klasy powinien zasiegnac opini fachowcow.
Z malych tych manufaktur wychodza wedki nie tylko dobrze wywazone ale posiadajace finish nie ustepujacy masowej produkcji.

Jako czlowiek zwiazany od lat z technika smiem przypuszczac, ze tej samej firmy, tej samej klasy blank nie jest rowny drugiemu.
Podobna sytuacja tylko w jeszcze wiekszym wymiarze wystepuje przy budowie klejonek.
Bamboo nie jest rowne Bamboo ! Najlepszy rosnie w malej chinskiej prowincji Kwangisi i Kwangtung i nazywa sie Arundinaria Amabilis po naszemu tonkin nazwany.
Jest to produkt naturalny, rosnie w roznych warunkach klimatycznych. Nawet rosnacy obok siebie posiada drobne niuanse w swej strukturze.
W zwiazku z powyzszym wedki klejone sa rozne, nie ma dwoch jednakowych pomimo ze posiadaja taka sama klase. Naturalnie wszystko miesci sie wgranicach tolerancji !

Jako przyklad podam wypowiedz Pana Wyganowskiego ktory w jednym ze swoich opracowan opisywal jak jemu owczesnych czasach znana byla historia pekniecia klejonej szczytowki firmy Hardy, ktorej duplikat probowali wykonac najlepsi w tamtych czasach polscy fachowcy, proby spalily jednak na przyslowiowej panewce. Szczytowka z wygladu byla identyczna ale w praktyce nie bylo porownania.

Panowie wykorzystajmy miesiac styczen i wezmy pod lupe nasz sprzet, zbadajmy czy przelotki na blanku sa prawidlowo rozmieszczone /zgodnie z zasada kregoslupa/ przy pomocy powyzszej tabeli okreslmy klase naszego sprzetu. Wink

Bedzecie wszyscy zdziwieni, a ja chetnie wyslucham i przeczytam jakie osiagneliscie wyniki. Shocked



-zyczac napietego sznura-

pozdrawiam

Jurek Schick / tonkin


Post został pochwalony 1 raz

Ostatnio zmieniony przez tonkin dnia Czw 1:50, 03 Sty 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Tomek




Dołączył: 26 Paź 2006
Posty: 457
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 13 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 21:42, 03 Sty 2007    Temat postu:

Długo nie czekałem, sprawdziłem, pomierzyłem 4 razy i nie mogłem uwierzyć ale mój "Srkason" jest ok Laughing , jak napisali tak jest, o ile ja wszystko dobrze zrobiłem Rolling Eyes .

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
michalm




Dołączył: 06 Lis 2006
Posty: 549
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Siemonia - Zagłębie ;-)

PostWysłany: Śro 21:56, 03 Sty 2007    Temat postu:

Ciekawe.
A czy ma na wynik wpływ to czy mocujemy cięzarek do szczytowej przelotki czy np do sznura przewleczonego przez przelotki?


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tonkin
Przyjaciel forum



Dołączył: 16 Lis 2006
Posty: 609
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kotlina Klodzka

PostWysłany: Śro 22:06, 03 Sty 2007    Temat postu:

A jak Ty myslisz ? Idea

Chcemy okreslic klase wedki, wiec bez sznura ! Uwaga

Z przewleczonym sznurem sprawdzamy wywazenie wedki Wink



oj, sznur sie Tobie po glowie kreci, wiec

-napietego-

tonkin


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
michalm




Dołączył: 06 Lis 2006
Posty: 549
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Siemonia - Zagłębie ;-)

PostWysłany: Czw 6:43, 04 Sty 2007    Temat postu:

A ja uważam. że przy założonym sznurze zmienia się rozkład sił działających ba blank.
Blank pracuje na większej długości, więc mniej się wygina. (rozważanie teoretyczne)


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tonkin
Przyjaciel forum



Dołączył: 16 Lis 2006
Posty: 609
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kotlina Klodzka

PostWysłany: Czw 13:36, 04 Sty 2007    Temat postu:

I wlasnie temu celowi powinno sluzyc forum !

Jezeli tak uwazasz,........ a masz w zamiarze sprawdzic swoj sprzet to wykonaj ta czynnosc w dwoch wersjach (bez i ze sznurem). Uwaga

Nie chce zbijac Ciebie z tropu, ale przy zalozonam sznurze wyniki beda zafalszowane.

Idea A jezeli dysponujesz czasem to sprawdz swoj sprzet dodatkowo metoda opisana na forum na muche, tzw. systemem Common Cents.

Chetnie poczytamy o wynikach jakie uzyskales. Wink

zycze
-napietego sznura- ale nad woda, nie w trakcie doswiadczenia

tonkin

ps. bez odwiedzenia banku sie nie obedzie hi ! hi !


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Herman




Dołączył: 28 Sty 2007
Posty: 74
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Włodawa

PostWysłany: Nie 20:23, 28 Sty 2007    Temat postu:

Witam.
Tak z ciekawości dokonałem dzisiaj pomiarów klas swoich muchówek wg sposobu podanego przez Kol. Tonkina Wesoly I co się okazało ?
Dziewiątka okazała się dziewiątką (#9)
Szóstka to szóstka.
Dwie moje piątki okazały się być czwórkami.
Czwórka okazała się być trójką.
Pomiarów dokonałem za pomocą taśmy z podziałka w calach więc odpadł mi problem przeliczania długości z centymetrów na inch.
Test powtórzę kiedyś jeszcze raz. Wypiłem dziś sporo kawy, stąd może moje pomiary mogły być niedokładne Wesoly


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
michalm




Dołączył: 06 Lis 2006
Posty: 549
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 5 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Siemonia - Zagłębie ;-)

PostWysłany: Nie 20:33, 28 Sty 2007    Temat postu:

Herman napisał:

Test powtórzę kiedyś jeszcze raz. Wypiłem dziś sporo kawy, stąd może moje pomiary mogły być niedokładne Wesoly


Cześć!!
Kawa raczej wpłynęła na tempo wykonywania pomiarów niż na dokładność. Wink


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Herman




Dołączył: 28 Sty 2007
Posty: 74
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Włodawa

PostWysłany: Nie 20:55, 28 Sty 2007    Temat postu:

Fakt, szybko mi poszło Wesoly Z rozpędu prawie zacząłem pomiary moich spinningów Wesoly Test jest prosty. Największy "problem" był z poziomym unieruchomieniem wędek na stole. Potrzebne do testu odważniki 5, 10, 20 gram też posiadam.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Darek




Dołączył: 28 Sty 2007
Posty: 254
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie 22:45, 28 Sty 2007    Temat postu:

Herman napisał:
Witam.
Tak z ciekawości dokonałem dzisiaj pomiarów klas swoich muchówek wg sposobu podanego przez Kol. Tonkina Wesoly I co się okazało ?
Dziewiątka okazała się dziewiątką (#9)
Szóstka to szóstka.
Dwie moje piątki okazały się być czwórkami.
Czwórka okazała się być trójką.
Pomiarów dokonałem za pomocą taśmy z podziałka w calach więc odpadł mi problem przeliczania długości z centymetrów na inch.
Test powtórzę kiedyś jeszcze raz. Wypiłem dziś sporo kawy, stąd może moje pomiary mogły być niedokładne Wesoly


Moi Drodzy,
okazało się, że moja 5-ka, jest 5-ką, druga 5-ka jest ...też 5-ką, a na dodatek... #3 jest ...o dziwo #3-ką!!! Sławku uwierzysz? Wesoly Wesoly


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Herman




Dołączył: 28 Sty 2007
Posty: 74
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Włodawa

PostWysłany: Nie 22:53, 28 Sty 2007    Temat postu:

Darku, pewnie, że wierzę Wesoly Tylko te moje pomiary coś nie za bardzo dlatego w wolnej chwili je powtórzę Wesoly

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tonkin
Przyjaciel forum



Dołączył: 16 Lis 2006
Posty: 609
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kotlina Klodzka

PostWysłany: Pon 16:00, 29 Sty 2007    Temat postu:

Witam !

No to macie przyjemna zabawe ! Wazne ze wyniki prawie sie zgadzaja.

Nikt jednak nie pisze czy badal tzw. "kregoslup" blanku !
To jest tez bardzo wazne, czy przelotki sa odpowiednio na tym "kregoslupie" rozmieszczone. Ma to powazny wplyw na celnosc rzutu.
Jezeli sa nieprawidlowo ustawione to cel bedzie chybiony albo w prawo albo w lewo.

ps. moja Elita jest felerna, nigdy bym sie tego nie spodziewal.
Na razie nic nie bede poprawial posluzy mnie ta wedka jako material
pokazowy.

- zycze napietego sznura -

tonkin


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tonkin
Przyjaciel forum



Dołączył: 16 Lis 2006
Posty: 609
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kotlina Klodzka

PostWysłany: Nie 6:54, 16 Gru 2007    Temat postu:

Do postu Kolegi Darka !!

Przy sprzecie jaki posiadasz powinna byc to "normalka". Cieszy mnie, ze metoda sie sprawdzila.

Dodam, ze moja "Elita" z Hardy´ego nie zaliczyla testu, dodatkowo "kregoslup jest "przekoszony", no coz.....pozostalo....... buduje klejonki !

- napietego sznura -

Wink tonkin


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Darek




Dołączył: 28 Sty 2007
Posty: 254
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 3 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie 18:49, 16 Gru 2007    Temat postu:

tonkin napisał:
Do postu Kolegi Darka !!

Przy sprzecie jaki posiadasz powinna byc to "normalka". Cieszy mnie, ze metoda sie sprawdzila.

Dodam, ze moja "Elita" z Hardy´ego nie zaliczyla testu, dodatkowo "kregoslup jest "przekoszony", no coz.....pozostalo....... buduje klejonki !

- napietego sznura -

Wink tonkin


Wreszcie!!! Doczekałem się odzewu na Forum, skoro nie danym nam była październikowa Dzika O.... ... Wesoly Wesoly Wesoly


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tonkin
Przyjaciel forum



Dołączył: 16 Lis 2006
Posty: 609
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kotlina Klodzka

PostWysłany: Nie 19:27, 16 Gru 2007    Temat postu:

Darku, przykro nie niezmiernie Embarassed .

Ale co sie odwlecze.....

Wszak przyslowia sa madroscia narodu.

Sorry !

tonkin


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gość







PostWysłany: Nie 11:12, 13 Sty 2008    Temat postu:

Witam kolegów i proszę o uściślenie którą stronę uchwytu korka bierzecie jako początek - jak wiadomo końce są dwa ,krawędź stołu ma być równo z końcem uchwytu kołowrotka (początek-koniec korka ) czy cała rękojeść ma być na stole i jej (koniec-poczatek) z krawędzią stołu.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tonkin
Przyjaciel forum



Dołączył: 16 Lis 2006
Posty: 609
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kotlina Klodzka

PostWysłany: Czw 23:36, 31 Sty 2008    Temat postu:

Cala rekojesc powinna lezec na stole !

- napietego...-

tonkin


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
yari




Dołączył: 12 Sie 2008
Posty: 17
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Poznań

PostWysłany: Śro 23:47, 20 Sie 2008    Temat postu:

Witam !
Jestem tutaj nowy. Wszystko co koledzy teraz poniżej przeczytają, nie jest próbą mądrowania się czy stwierdzaniem, że ja wiem lepiej. Motto tego forum „wędkarzy myślących”, kilka przeczytanych artykułów i wątków na nim zawartych skłoniło mnie do zarejestrowania się tutaj. Zatem jako prawie rówieśnik Autora tego wątku, Piwo dowiadując się z niego rzeczy dla mnie nowych a zarazem ciekawych. Liczę na odpowiedzi na zadane pytania i dalszą kontynuację tego niezwykle ciekawego i przydatnego dla nas tematu.
Zaciekawiony niniejszym tematem, postanowiłem sprawdzić swoje muchawki. Smile
Ponieważ mam ich kilka a podczas pomiaru chyba trzeciej z kolei zaczęły mi się nasuwać pytania.
Postanowiłem dokonać pomiarów na wszelkie przedstawione i rekomendowane w tym wątku przez kolegę "Tonkina" sposoby.
Pod „nóż” poszedł kijek 9’ opisany jako AFTMA 6-7. Długość do rękojeści ( korka ) 241cm.
Pomiary metodą „Al Kyte i Ludwig Reim” wykonałem na dwa sposoby i przy dwóch obciążeniach.
Opis:

d - długość od rękojeści ( constans = 241cm )
^h – odcinek na jaki ugięła się szczytówka kija (ugięcie)
m - masa (ciężar podwieszony do przelotki szczytowej )

Pomiar pierwszy – przelotki skierowane do dołu.

m = 20g.
^h = 23,8cm.: 2,54 = 9,37’’ zatem –> 20g: 9,37’’ = 2,24g/inch. W/g tabeli zakres - 2,20-2,60 #6

m = 15g.
^h = 17,9cm.: 2,54 = 7,047’’ zatem --> 15g: 7,047’’= 2,128g/inch. W/g tabeli zakres - 2.00-2,20 #5

Pomiar drugi – przelotki skierowane do góry.

m = 20g.
^h = 23cm.: 2,54 = 9,055’’ zatem --> 20g: 9,055’’ = 2,32g/inch. W/g tabeli zakres - 2,20- 2,60 #6

m= 15g.
^h = 17cm.: 2,54 = 6,693’’ zatem--> 15g: 6,693’’ = 2,24g/inch. Wg tabeli zakres – 2,20- 2,60 #6

Pomiar metodą „Common Cents”

Opis:

d - długość całej wędki ( constans = 272cm )
^h – odcinek na jaki ugięła się szczytówka kija (ugięcie) – 90,6cm. = 1/3 d (constans)
m - masa (ciężar podwieszony do przelotki szczytowej )
DBI - definiowany Indeks Ugięcia (Defined Bending Index) = ERN / AA
ERN – Efektywną kasę wędki (Effective Rod Number).
AA – kąt akcji (Action Angle)

I tutaj postanowiłem „pokręcić kijem” i pomiaru dokonałem w dwóch położeniach kija. Trochę poprzeliczałem i trochę poważyłem ( z dokładnością +/- 1g.). Doszedłem do wniosku iż założenie takie iż 1cent = 2,5g jest wystarczająco dokładne dla naszych obliczeń i potrzeb.

Pomiar pierwszy – przelotki skierowane do dołu ( niezgodnie do zaleceń )
AA – 67*(stopni)
^h = 90.6 cm
m =117,5g.: 2.5g = 47 cents. W/g tabeli #5,94. Zatem--> DBI = 5.94/67

Pomiar drugi – Przelotki skierowane do góry ( prawidłowo)
AA – 68*(stopni)
^h = 90.6 cm
m = 122,5g.: 2,5g = 49 cents. W/g tabeli # 6,22. Zatem--> DBI = 6,22/68

Uffff!!!!
Reasumując:
Słowa kolegi „Tonkina” :
„...Analizując powyższą tabele możemy wyciągnąć następujące wnioski:
- tolerancje należą do świata techniki,
- określenie przez producenta konkretnej klasy nie jest w 100% możliwe (moje zdania),
z powodu które występują przy każdej metodzie określenia klasy zwłaszcza w jej granicach,
- celowym, moim zdaniem jest, podanie dwóch zbliżonych do siebie klas w wyniku pomiaru....”
Wydają się być słuszne.
Myślę też, że dokonane przeze mnie niektóre wyliczenia ułatwią kolegom w „dogłębnym” zapoznaniu się ze swoimi wędziskami Very Happy
Mnie osobiście jednak do przekonania przemawia metoda „Common Cents”. Jest nieco trudniejsza ale chyba jednak dokładniejsza. Metoda „Al Kyte i Ludwig Reim” jednak pomimo sporego rozrzutu jest nieoceniona do zbliżonej oceny wędki „na szybko”. Przyda się w sklepie lub przy zakupie kijka od kogoś.

Zastanawia mnie jednak w tym wszystkim sprawa „całkowitej długości wędki” w metodzie „Common Cents”. Przecież długości dolników, zwłaszcza w spinningach nie mają i nie mogą mieć wpływu na akcję i ciężar rzutowy wędki. Czyli albo czegoś nie zrozumiałem albo twórcom metody coś się jednak nie „dodało”. Następnie zastanawiam się analizując wyniki moich pomiarów czy kolega Tonkin opisując metodę „Al Kyte i Ludwig Reim” zapomniał podać jak ma być umocowana wędka ( przelotki w górę czy w dół ) czy jest to obojętne? I czy przypadkiem nie bardziej trafne by było założenie iż ugięcie ma być w bardzo dużym przybliżeniu równe 10% niż tylko stwierdzenie - ...” Bardzo ważne: Ugięcie to musi być krótsze niż 10-ta cześć wolnej długości wędki !” ?

Jarek Stachowiak.
yari

Pozdrawiam.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez yari dnia Śro 23:55, 20 Sie 2008, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tonkin
Przyjaciel forum



Dołączył: 16 Lis 2006
Posty: 609
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kotlina Klodzka

PostWysłany: Czw 0:29, 21 Sie 2008    Temat postu:

Gratuluje,
bardzo ciekawa analiza !
Jezeli chodzi o ta "10-ta czesc" to faktem jest to, ze jezeli zostanie ona przekroczona wynik bedzie niedokladny i nalezy wtedy zastosowac inne obciazenie. Sic !

Ja swoje wedki okreslam zawsze w dwoch klasach, mysle ze nie jest to bledem, zwlaszcza gdy stosujemy sznury roznych producentow ! ( one tez posiadaja tolerancje! Twisted Evil )

Przy zastosowaniu jedwabnnego sznura podanie dwoch a nawet trzech #´s jest bardzo celowe, poniewaz sznurem tym rzucamy jako suchym albo mokrym,...ale to temat na inny artykul. Laughing

A propos tolerancji,.... w technice to koniecznosc, w codziennym zyciu.... bardzo pozytywna cecha charakteru, to m. in. chcialem przekazac Kolegom. (czytanie... i zrozumienie co miedzy wierszami napisane jest, uwazam w dzisiejszych czasach za sztuke !)

tradycyjnie

- napietego sznura -

tonkin / Jurek Schick Cwaniak


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
yari




Dołączył: 12 Sie 2008
Posty: 17
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Poznań

PostWysłany: Nie 23:29, 24 Sie 2008    Temat postu:

No cóż, chyba nie dowiem się tego w jaki sposób mocować kij w metodzie „Al Kyte i Ludwig Reim” . Smutny - Przelotki w górę czy w dół ?
No i co sądzicie koledzy o przyjmowaniu do wyliczeń całkowitej długości wędziska przy pomiarach metodą "Common Cents" ?

tonkin napisał:
...A propos tolerancji,.... w technice to koniecznosc, w codziennym zyciu.... bardzo pozytywna cecha charakteru, to m. in. chcialem przekazac Kolegom. (czytanie... i zrozumienie co miedzy wierszami napisane jest, uwazam w dzisiejszych czasach za sztuke !)

Myślę, że potrafię czytać ze zrozumieniem Smile A przynajmniej się staram Wink Trudno jednak zrozumieć coś, czego nie ma w tekście - dlatego nieśmiało pytam Idea W końcu forum chyba od tego jest by pytać, dyskutować i wyrażać wątpliwości.

Pozdrawiam


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
tonkin
Przyjaciel forum



Dołączył: 16 Lis 2006
Posty: 609
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kotlina Klodzka

PostWysłany: Nie 23:59, 24 Sie 2008    Temat postu:

Przy kazdej metodzie pomiaru wedka powinna byc w pozycji w jakiej pracuje a wiec przelotkami na dol !
W stu procentach jezeli chodzi o podana przeze mnie metode !

Pytanie, czy nie powinnismy brac pod uwage calej dlugosci wedki (rekojesc) jest tez ciekawe i zasadne !

Kolega yari zapytal, ale nie uzasadnil swojego pytania.

A dlaczego brac pod uwage cala dlugosc wedki ?

Otoz w niektorych wypadkach moze byc to celowe.

Wykonalem kiedys bardzo delikatna wedeczke #1/2 Orlica II i wedka ta pracuje na rekojesci (bez picu) !
Gdy trzymamy blisko uchwytu nawijaka zauwazyc mozemy, ze i rekojesc podlega ugjeciu.
Akcja wedki jest w pelni paraboliczna i do okreslenia # mozna policzyc 2/3 rekojesci.

Dodaje dzis 26.08.2008; jedna dziesiata czesc wedki to bardzo wazne, inaczej trzeba z obciazeniem "experymentowac" ! Laughing

Yari, jestes usatysfakcjonowany Wink moja odpowiedzia ?

- napietego sznura -

tonkin Cwaniak


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez tonkin dnia Pon 23:26, 25 Sie 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
yari




Dołączył: 12 Sie 2008
Posty: 17
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Poznań

PostWysłany: Czw 13:10, 28 Sie 2008    Temat postu:

tonkin napisał:
Yari, jestes usatysfakcjonowany Wink moja odpowiedzia ?


Wesoly Usatysfakcjonowany jestem samym faktem odpowiedzi. Very Happy
Jak napisałem w pierwszym poście - temat mnie zainteresował i chcę go zgłębić na tyle by dla własnych potrzeb ( ew. najbliższych kolegów) móc w miarę dokładnie określić wstępnie klasę swoich wędzisk. Idea

tonkin napisał:
Kolega yari zapytal, ale nie uzasadnil swojego pytania.

Częściowo uzasadniłem Wink

yari napisał:
Zastanawia mnie jednak w tym wszystkim sprawa „całkowitej długości wędki” w metodzie „Common Cents”. Przecież długości dolników, zwłaszcza w spinningach nie mają i nie mogą mieć wpływu na akcję i ciężar rzutowy wędki.


No bo, że wyjątkowo delikatne wędziska mogą nieco pracować w swojej górnej części uchwytu, to zrozumiały i niezaprzeczalny fakt Uwaga ale co ma do tego część poniżej uchwytu kołowrotka ( ok 1m w niektórych spinningach ) ?

Jurku Smile Uwaga
Postaraj się nam pomóc Uwaga
To ma być rzeczowa i owocna dyskusja, która pozwoli nam wszystkim tutaj uniknąć np. " kolekcjonowania" takich samych wędek Uwaga ( sam mam trzy różne - wg. klasy i akcji wędki a są tak naprawdę właściwie takie same ) Shocked Pomiary wg. "Twojej" metody tylko to potwierdziły. Idea
Teraz, dzięki Twojemu artykułowi. Po dokonanych pomiarach i obliczeniach. Mogę poradzić wszystkim tutaj kolegom by przed zakupem kolejnej wędki wcześniej kupili sobie w sklepie wędkarskim ciężarki (oliwki z krętlikiem - 15g, 5g, 1g i 2x2g, kosztują grosze). Następnie dokładnie sprawdzili (tak jak podano wg. metody "Al Kyte i Ludwig Reim") i określili mierząc jak i wzrokowo ugięcie wędki. To pozwoli z dużym prawdopodobieństwem uniknąć zakupu kolejnej takiej samej wędki, która to miała być wg. producenta taką jaką potrzebujemy i inną od tej jaką już mamy.
Teraz jeszcze ganiam do niedzieli kropkowane Very Happy Przed październikowym wyjazdem nad San postaram się znaleźć czas i posprawdzać wszystkie swoje muchawki na wszelkie sposoby Razz
Wynikami i obserwacjami oczywiście się podzielę. Smile

Pozdrawiam

yari


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum Strona Główna -> Artykuły Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin